KULTURA / Vánoce

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.12.2018

Návštěvu zlínské radnice vám zpestří výstava betlémů

ZLÍN

Muzeum jihovýchodní Moravy má ve svých sbírkách početnou kolekci betlémů. S několika zajímavými exponáty se nyní můžete seznámit i v prostorách zlínské radnice. Ve vitríně v prvním patře si tak můžete prohlédnout celky z různých materiálů (dřevo, keramika, kukuřičné šustí, sláma, papír, textil) a z rozdílných časových období.

Pro prezentaci v prostorách zlínského magistrátu byly vybrány tři betlémy, které představují historickou rozdílnost i charakteristický přístup konkrétních autorů ke zpracování tradičního betlémského příběhu.

Skříňkový kašírovaný betlém Ladislava Rutteho
Ladislav Rutte (1893–1967), známý zlínský právník původem z Prahy, výrazná osobnost folklorního hnutí na Moravě a zvláště ve Zlíně. Byl sběratelem, uznávaným znalcem lidové kultury, zakladatelem Slováckého krúžku ve Zlíně. Shromáždil cennou sbírku předmětů z oboru tradičního lidového umění. Řadu let působil v programové radě strážnického folklorního festivalu. Byl také autorem neuskutečněného projektu zlínského skanzenu – Bartošova muzea v přírodě. Skříňkový kašírovaný betlém si Ladislav Rutte vyrobil ještě jako chlapec v roce 1910.

Řezbovaný betlém Oldřicha Unara
Oldřich Unar (*1945), původní profesí lesák působící v Poteči u Valašských Klobouk. S řezbářstvím začínal jako samouk, ale v současnosti patří k předním a uznávaným moravským řezbářům. V jeho tvorbě dominují betlémy, ale vyřezává i rozměrné plastiky, často vytváří postavy pohádkové. Úspěšně se účastní řady řezbářských soutěží i výstav. Je držitelem zlatého nožíku Tomáše Krýzy. Betlém pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vytvořil v roce 2007.

Řezbovaný betlém s tančícími Valachy Josefa Heji
Josef Heja (1902–1985), rolník z Halenkova-Dinotic, který k vylepšení hmotné situace rodiny využíval svých řemeslnických dovedností při práci se dřevem. V 60. letech 20. století vzbudil zájem odborné veřejnosti svými drobnými výtvory s náměty z každodenního života, s přírodní tématikou – zvířaty, stromy s ptáčky, později zařazoval do tvorby betlémové scény. Patří mezi neprofesionální tvůrce využívající vlastní inspirace. Na jeho počest pořádá rožnovské muzeum pravidelnou řezbářskou soutěž Hejův nožík. Betlém ve sbírkách Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je z roku 1985.

Autor / zdroj: Lukáš Fabián

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Policista v civilu chytil hledaného kapsáře

Policista v civilu cestoval v minulém týdnu trolejbusem, kde si všiml podezřelého muže, kterého zanedlouho zadržel. Vzápětí vyšlo najevo, že muž při c

Post

Zlínský psovod získal titul Mistra ČR

Jiří Gregovský z oddělení služební kynologie získal se svým služebním psem - čtyřnohou kamarádkou Violou titul Mistra České republiky ve vyhledávání v

Post

Sparta doma proti Zlínu potvrdila roli favorita

Sparta se v posledním testu před ligovým derby v Edenu dobře naladila a porazila Zlín. Po prvním poločase, kdy měla převahu, ale chyběly šance, rozhod

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA