Magazín / ARCHÍV

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2021 získal snímek „CTB-1 (Abell 85)“ Vladímíra Nádvorníka
Popusťme uzdu fantazii a představme si konec doby ledové, mezolit a našeho předka, ležícího v trávě po náročném lovu. Kdoví, třeba se někdy podíval na oblohu ... a možná viděl tuto supernovu. Dnes na jejím místě můžeme vyfotografovat mlhovinu, která výbuchem hvězdy vznikla. Nesmírně náročná fotografie zobrazuje pozůstatek výbuchu supernovy vzdálený od nás téměř 10 000 světelných roků, který má úctyhodný průměr 98 světelných roků a rozpíná se rychlostí přes 1 000 km/s.
5 zlozvyků, kterých se dopouštíme při nabíjení smartphonů
Nefunkční baterie je nejčastějším důvodem výměny smartphonu za nový. Mnoho lidí totiž neví, jak mobil správně nabíjet.
Jednou z nejčastějších plastických operací v Česku je úprava víček. Věk pacientů se snižuje
Trend estetických zákroků je na vzestupu. Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun. K těm nejčastějším patří operace horních či spodních víček.
Srdce potřebuje železo, lidé se srdečním selháním ho mají málo
Bušení srdce, nemožnost popadnout dech, slabost, obrovská únava, zhoršení stávající choroby – to jsou příznaky nedostatku zásobního železa v krvi, kterým trpí téměř polovina lidí se srdečním selháním.
Jak působí klimatická změna na lesy? Ve hře Lesaria si to může vyzkoušet každý
Ve vylepšené verzi webové hry Lesaria od FSC ČR si můžou hráči vyzkoušet, jakým způsobem je třeba pečovat v období probíhajících klimatických změn o lesy.
Oční poradna: jak pečovat o kontaktní čočky a co určitě nedělat?
Kontaktní čočky nosí zhruba deset procent Čechů, kteří mají potíže se zrakem. Častěji je volí mladí lidé, zejména ženy. Nošení kontaktních čoček má ale svá pravidla. Pokud se jimi jejich nositelé neřídí, riskují nepříjemné záněty očí i trvalé poškození zraku.
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek FN v souhvězdí Andromedy
Neznámý pohled na známé hvězdné pole - tak by se dala nazvat vítězná fotografie říjnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce.
Kvalitní zimní obutí se opravdu vyplatí…
Nekvalitní obutí významně snižuje efektivitu asistenčních systémů zajišťujících ovladatelnost vozidla.
Nepodceňujte účinky koření. Dobře poslouží na talíři i v domácí lékárničce
Používáme je denně v kuchyni při dochucování jídel a často si ani neuvědomujeme, že koření může mít příznivý vliv nejen na chuť našich pokrmů, ale také na naše zdraví.
Úspěšná léčba zmrzlého ramene se bez rázové vlny neobejde
Typickým projevem prochladnutí svalů je syndrom zmrzlého ramene. Člověka přepadne znenadání, ovšem s o to větší intenzitou bolesti.
1 2 3 4 5 6 >

Reklama

Aktivní Dítě

Dnes se stalo

VESMÍR

28. ledna 1986

explodoval 73 sekund po startu raketoplán Challenger a celá sedmičlenná posádka zahynula.

OBJEVY

28. ledna 1820

objevil Fabian Gottlieb von Bellingshausen Antarktidu. Jedinými obyvateli tohoto kontinentu jsou vědci, kteří tu pracují na výzkumných projektech.

VZDĚLÁVÁNÍ

28. ledna 1919

byla založena Masarykova univerzita v Brně. Jednalo se o druhou českou univerzitu a v době svého vzniku měla čtyři fakulty (právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou).

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí