KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Vizovice láká na bohatě zařízené interiéry. Nechybí ani kolekce dochovaných stolních společenských her
 
Autor / zdroj foto: Zámek Vizovice

Zámek Vizovice / Vizovice

Architektonicky čistá zámecká budova zámku Vizovice ukrývá bohatě zařízené interiéry ve stylu baroko, rokoko, empír a biedermeier. Jsou vybaveny sbírkami porcelánu, orientálních předmětů i množstvím předmětů denní potřeby. Zažijte dobovou atmosféru obytných prostor zámku ve druhé polovině devatenáctého a první polovině dvacátého století. V intimním prostředí menších pokojíků a salonků můžete vedle původního nábytku a další části obrazové sbírky vidět také velké množství autentických osobních předmětů bývalých majitelů. Mezi nejzajímavější patří kolekce dochovaných stolních společenských her. Prohlídka zahrnuje 14 pokojů.

Na zámku se během roku koná mnoho akcí. Navštívit zde můžete koncerty v rámci Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby, dětské dny, výstavy, piknikový den v parku a nebo návštěvnicky oblíbené noční prohlídky.

Reprezentativní prostory prvního patra zámku
Interiéry všech 24 pokojů jsou bohatě vybaveny hodnotným nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru a klasicismu. K nejsilnějším zážitkům patří návštěva reprezentačního sálu s působivou nástěnnou výmalbou a mimořádně kvalitním gobelínovým sedacím souborem, který je i v současnosti využíván ke slavnostním příležitostem, jako jsou svatební obřady či koncerty vážné hudby.

Pokoje soukromé a pro služebnictvo
Zažijte dobovou atmosféru obytných prostor zámku ve druhé polovině devatenáctého a první polovině dvacátého století. V intimním prostředí menších pokojíků a salonků můžete vedle původního nábytku a další části obrazové sbírky vidět také velké množství autentických osobních předmětů bývalých majitelů. Mezi nejzajímavější patří kolekce dochovaných stolních společenských her. Prohlídka zahrnuje 14 pokojů.


Z historie zámku
Zámek ve Vizovicích nechal v polovině 18. století vystavět olomoucký kanovník a pozdější biskup královéhradecký Heřman Hannibal z Blümengenu. Stavbou pověřil význačného brněnského architekta Františka Antonína Grimma (1710 - 1784), který pojal zámek v tehdy moderním francouzském stylu. Za Blümegenů ve druhé polovině 18. století byla nejen dokončena stavba zámku a zámecké zahrady, ale bylo pořízeno i vnitřní vybavení, které bylo neobyčejně cenné.

Nejcennější sbírkou je rozsáhlá kolekce obrazů z 16.–19. století se vzácným souborem děl nizozemského malířství a pracemi významných českých autorů. Působivý autenticky dochovaný interiér zámecké kaple je dílem mistra moravského sochařství Ondřeje Schweigla, jehož sochy zdobi celoročně přístupnou zámeckou zahradu.

Současně se zámkem byla založena i zámecká zahrada ve francouzském stylu s plastikami předního brněnského sochaře Ondřeje Schweigla (1736-1812). Ten je také autorem výzdoby působivého interiéru zámecké kaple Panny Marie Matky Dobré rady. Na počátku 19. století přešlo panství příbuzenskou linií na rod Stillfriedů, kteří podle svých možností doplňovali obrazárnu, hlavně však její grafickou sbírku. Stillfriedové pak vlastnili vizovické panství až do roku 1945. Po 2.světové válce přešel zámek do státní správy a od roku 1948 je přístupný veřejnosti.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.