KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum historických vozidel ve Zlíně.
Muzeum historických vozidel ukazuje i vyřazené ruské vozy nejvyšších státních představitelů
Muzeum historických vozidel ve Zlíně.  
Autor / zdroj foto: nostalgic-edition.cz

Muzeum historických vozidel / Olešnice

Alois Samohýl je vášnivý sběratel veteránů. V jeho soukromém muzeu ve Zlíně můžete obdivovat téměř 300 nablýskaných automobilů a motocyklů. Jsou mezi nimi i vyřazené ruské vozy nejvyšších státních představitelů.

Na Moravě se ve Zlíně nad prodejním a servisním střediskem Škoda nachází Muzeum historických vozidel. K tomuto koníčku přivedl Aloise Samohýla britský film Genevieve, který se promítal ve Zlíně v roce 1953. O rok později si Samohýl za 300 korun koupil prvního veterána, Ford model T. V roce 1963 se Samohýl zúčastnil slavné jízdy veteránů Londýn – Brighton, což je právě ta akce, kolem níž se rozvíjí děj komedie Genevieve.

Druhý Samohýlův veterán už byl z Mladé Boleslavi: Laurin & Klement typ S. Sběratel si jej pořídil v roce 1962. „Lidem jsem byl zpočátku k smíchu a manželka se ptala, zda nepotřebuji lékaře,“ vzpomíná na své sběratelské začátky.

Ale sbírka se rozrůstala. V té době se ještě dala historická vozidla najít ve stodolách. Nabídek chodilo celkem dost. Na všechna auta neměl, tak některá alespoň dohodil do škodováckého muzea v Mladé Boleslavi. Sám pak automobilce prodal vzácný vůz L&K/Škoda 110. Stavěl totiž zrovna dům a potřeboval peníze. Dnes sbírka obsahuje téměř 300 automobilů a motocyklů. Nechybějí ani vyřazené ruské vozy nejvyšších státních představitelů.

Auta se objevila i ve filmech Na západní frontě klid a ve snímcích o Indianu Jonesovi, ale také ve filmu Slovenské národní povstání a Četnických humoreskách.

Alois Samohýl vlastní renovační dílnu a vyrábí motory a další součástky. Postupem doby jeho sběratelská vášeň určila rozměr nynější sbírky.

Případné další informace o muzeu najdete na webu www.nostalgic-edition.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.