Památník Tomáše Bati / Zlín
Památník Tomáše Bati je považován za perlu světového funkcionalismu a je jednou z nejvýznamnějších staveb Zlína. Vrcholné dílo architekta Františka Lýdie Gahury z roku 1933 bylo postaveno na počest tragicky zesnulého Tomáše Bati. Tato architektonická ikona přesahuje svým významem hranice nejen města, ale i České republiky a je srovnatelná např. s vilou Tugendhat.
Architekt F. L. Gahura chtěl v tomto svém nejpůsobivějším díle vyjádřit rysy „šéfovy" osobnosti: velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus, prostotu. Přál si, aby účel tohoto „skleněného krystalu" byl ideový. Během několika následujících let však památník prošel řadou změn stavebních i účelových; v roce 1948 byl přejmenován na Dům umění a později se stal sídlem symfonického orchestru a galerie výtvarného umění.
Po dvouleté rekonstrukci je Památník Tomáše Bati od května 2019 znovu otevřen veřejnosti. Na návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný věrnou maketou Baťova letounu Junkers F-13. Výrazným prvkem interiéru je schodiště ve tvaru písmene Z - Zlín. Součástí mobiliáře jsou také tzv. loučové lampy Luminator, které jsou nově vyrobeny přesně podle původních lamp. Budova ze skla, betonu a kovu je unikátní v každé denní době a za každého ročního období.
Památník Tomáše Bati je možno navštívit celoročně. V hlavní sezóně od dubna do září je přístupný formou komentovaných prohlídek každý den kromě pondělí v čase 10.00–17.30. Mimo sezónu od října do března je otevřeno v pátek, sobotu a neděli v čase 10.00–16.30. Vstupenky se kupují v Infopointu Památníku, který je umístěn ve vedlejší budově gymnázia (vlevo od Památníku, cca 150 kroků na konec budovy, adresa nám. T. G. Masaryka 2734). Zde je možno si zakoupit i odborné knihy, upomínkové předměty nebo si zdarma odnést tiskoviny, brožury a mapky.