KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Poznejte staronový Zlín. Zdejší zámek je jedním z mála pojítek místních obyvatel s minulostí
 
Autor / zdroj foto: Zlínský zámek

Zlínský zámek / Zlín

Zámek Zlín je čtyřkřídlý zámek v barokně-klasicistním slohu s vnitřním nádvořím. Nachází se uprostřed sadu Svobody v centru Zlína. V budově sídlí muzeum jihovýchodní Moravy.

Ve středověkém Zlíně bývalo už ve 14. století šlechtické sídlo, ve kterém bydleli zdejší páni. Dočítáme se o něm v moravských zemských deskách, v knihách, do kterých šlechtici zapisovali svá majetková práva. V záznamu z r. 1360 je tu jmenován Zlín jako hrad a městečko s panstvím – „in Slina castrum et opidum...“. Pány celého majetku tehdy byli bratři Aleš a Vilém ze Šternberka.

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95% obyvatel tady má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a mají jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je pro občany vlastně jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí místa, na kterém město vyrostlo. Zlín se celosvětově proslavil novodobými dějinami, spjatými s firmou Baťa. Možná díky tomu zůstával objekt zámku jaksi stranou hlavního zájmu města i jeho obyvatel.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.